Bezbednost hrane kontroliše se na granici

Bez autora
Nov 03 2014

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković predstavila je danas u Klubu poslanika „Izveštaj o stanju u poljoprivredi u Republici Srbiji u 2013. godini“. Bogosavljević-Bošković je tom prilikom istakla da izrada ovog izveštaja predstavlja deo projekta „Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji“, koji je realizovan u saradnji sa Nemačkom organizacijom za tehničku saradnju (GIZ) i Ambasadom Francuske. U izradi tog dokumenta, kako je ukazala, učestvovali su zaposleni u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, predstavnici Republičkog zavoda za statistiku i drugih relevantnih institucija, kao i domaći i inostrani stručnjaci. Ministar je navela da opšta ocena stanja u poljoprivredi Srbije nije zadovoljavajuća, ali i istakla da se čini sve da se to promeni.

Bezbednost hrane kontroliše se na graniciMinistar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković predstavila je danas u Klubu poslanika „Izveštaj o stanju u poljoprivredi u Republici Srbiji u 2013. godini“.

Bogosavljević-Bošković je tom prilikom istakla da izrada ovog izveštaja predstavlja deo projekta „Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji“, koji je realizovan u saradnji sa Nemačkom organizacijom za tehničku saradnju (GIZ) i Ambasadom Francuske.

U izradi tog dokumenta, kako je ukazala, učestvovali su zaposleni u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, predstavnici Republičkog zavoda za statistiku i drugih relevantnih institucija, kao i domaći i inostrani stručnjaci.

Ministar je navela da opšta ocena stanja u poljoprivredi Srbije nije zadovoljavajuća, ali i istakla da se čini sve da se to promeni.

Nismo zadovoljni ni stanjem u stočarstvu, ni brojem domaćih životinja, kao ni time koliko su nam obrađene poljoprivredne površine, ali resorno ministarstvo ima plan za rešavanje te nepovoljne situacije, poručila je Bogosavljević-Bošković.

Objavljivanjem pomenutog izveštaja, kako je objasnila, Ministarstvo počinje praksu izrade redovnih godišnjih izveštaja o stanju poljoprivrede Srbije za prethodnu kalendarsku godinu, što je praksa u zemljama Evropske unije.

To je prvi takav izveštaj u Srbiji, koji će biti podnet i Evropskoj komisiji (EK) u okviru pregovora za pridruživanje EU, istakla je ministar dodala da je EK već pohvalila inicijativu Srbije za izradu ovog dokumenta.

Prema njenim rečima, izveštaj daje jedinstveni pregled stanja na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, kao i pregled mera u okviru poljoprivredne politike i politike razvoja sela.

Ona je, govoreći o Zakonu o genetski modifikovanim organizmima (GMO), navela da eventualne buduće izmene tog zakona u narednim godinama neće biti rađene bez učešća stručne javnosti i odgovarajućih procedura, uz napomenu da one trenutno nisu na dnevnom redu.

Bogosavljević-Bošković je istakla da kontrolu prehrambenih proizvoda na ulasku u našu zemlju obavljaju stručne službe na granici koje kontrolišu sve prehrambene proizvode, uključujući i limun, i poručila da resorno ministarstvo stoji iza tih nalaza.

Prema njenim rečima, Vlada Srbije je preuzela na sebe da reši problem isticanja jalovine iz zatvorenog rudnika antimona “Stolice” u opštini Krupanj, koji je u vlasništvu kompanije “Farmakom”.

Za početak će biti zaustavljeno izlivanje otrovnih materija u reke, što je kratkoročno rešenje dok se ovaj problem ne reši trajno, objasnila je ona i dodala da postoji projekat i sredstva koja će Vlada opredeliti u tu svrhu.

Bogosavljević-Bošković je ukazala na to da će premije za mleko do kraja ove godine biti isplaćivane kao i do sada, ali da se traži bolji i optimalniji model trošenja sredstava za te namene u narednim godinama.

U ovoj godini, rebalansom nisu ukinute premije za mleko, koje će biti isplaćivane u skladu sa važećim Zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, i uredbom koja je vezana za ovogodišnju raspodelu sredstava u poljoprivredi, navela je ona.

Kada je reč o isplati premija u narednim godinama, analiziraju se neka moguća rešenja i načini za efikasnije trošenje sredstava jer efekti nisu zadovoljavajući, s obzirom na to da niti je povećan stočni fond, niti proizvodnja mleka, a novac je potrošen, ukazala je Bogosavljević-Bošković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik